AKTUALNOŚCI

W czym gromadzić śmieci MOKRE

2015-07-25

Idąc do sklepu, chcąc kupić prostą rzecz jaka jest worek na śmieci nie zdajemy sobie sprawy jak ważnego wyboru dokonujemy. Nowoczesna kompostownia w Bielsku-Białej nie powinna stanowić uciążliwości dla otoczenia. A jednak odór wydobywający się podczas procesu kompostowania odpadów zmobilizował społeczność do działania. W końcowej fazie realizacji znajduję się inwestycje mające na celu eliminacje odoru. Czy to koniec sprawy, czy po zakończeniu prac wszystko będzie „w normie”?

Po przeanalizowaniu zagadnienia jesteśmy przekonani, że absolutnie nie.

Jakość (stan) dostarczanych odpadów do kompostowni ma kluczowe znaczenie. Jeśli do nawet nowoczesnej instalacji dostarczymy materię organiczną, znajdują się w fazie zaawansowanej fermentacji lub zaawansowanego procesu gnilnego zatrzymanie tych procesów beztlenowych i uruchomienie tlenowego procesu kompostowania jest niezwykle trudne, energo i koszto chłonne. Niestety obciążenie odorowe praktycznie pozostaje do końca w całym procesie jak i produkcie kompostowania. A zatem naszym zdaniem nadchodzi czas, kiedy jako mieszkańcy będziemy mogli udowodnić naszą odpowiedzialność ekologiczną i społeczną dbając o „jakość” wytwarzanych przez nas odpadów biodegradowalnych. Zlekceważenie problemu, niestety powróci do nas w postaci dodatkowych wysokich kosztów unieszkodliwiania odpadów i konieczności budowy kolejnych uciążliwych instalacji.

Wyniki naszych prac prezentujemy w postaci tabeli.
w-czym-mokrew-czym-mokre.ZIP

Uważamy, że każdy powinien mieć świadomość tego jak jego postępowanie wpływa na cały system. Używając nieodpowiednich opakowań na odpady MOKRE zakłócamy proces, a co za tym idzie generujemy wyższe koszty, zmniejszamy przepustowość kompostowni (wiąże się to z ograniczeniami w odbiorze śmieci oraz ryzykiem budowy kolejnych uciążliwych instalacji w naszym sąsiedztwie.

Każdy z nas może przyczynić się do polepszenia sytuacji poprzez swoje DOBRE PRAKTYKI.

« powrót
MENU

PRZYDATNE LINKI